PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1057}

JFK

7,7 28 200
ocen
7,7 10 1 28200
7,5 15
ocen krytyków
JFK
powrót do forum filmu JFK

Jakże Fascynujące Kino

użytkownik usunięty

Trochę bałem się tego filmu. Niemal 3,5-godzinny moloch opowiadający o jednym z najbardziej znanych wydarzeń w historii Ameryki. Bardzo łatwo było skręcić w którąś ze stron: obwiniać komunistów i całą tą czerwoną zarazę, lub ulec paranoi i udowadniać teorię spisku, w który zamieszane były amerykańskie służby. A jednak Oliver Stone został po środku i po prostu opowiedział historię.

To chyba największa zaleta filmu - reżyser nie staje po żadnej stronie, nie próbuje rozwiązać wielkiej tajemnicy, nie szuka nowych tropów. Stone gromadzi znane nam fakty, ślady, dowody i wplata je w fabułę. "JFK" nie jest obrazem demaskatorskim. Pamiętajmy, że to nie film dokumentalizowany, a film fabularny przedstawiający prawdziwą historię. To chyba oczywiste, że reżyser mógł dopuścić się pewnych przekłamań aby utrzymać strukturę narracyjną i dramaturgię filmu - w końcu akcja prowadzona jest przez 3 godziny. Film jest przede wszystkim dla widzów. Tym bardziej, że Stone w żadnym momencie nie przejawia ambicji do stworzenia obrazu zestawiającego ze sobą fakty "obu stron", porównującego i udowadniającego racje zwolenników spisku i wyznawców zwykłego morderstwa, którego w całości dokonał Lee Harvey Oswald.

Zamiast tego reżyser pokazuje historię od strony prokuratora Jima Garrisona. Człowieka, który wiele poświęcił aby wytropić ewentualny spisek, jaki miał miejsce tamtego nieszczęsnego dnia. To kolejna zaleta filmu - "JFK" to film o ludziach, o ich sposobie myślenia i uczuciach w obliczu takiej tragedii. Nawet dzisiaj można dojść do wniosku, że nie wszystko zostało powiedziane, że za dużo tych niedociągnięć w śledztwie, zbiegów okoliczności, tajemniczych śmierci. I właśnie o tym jest ten film - o obsesji głównego bohatera, o poszukiwaniu prawdy, o podważaniu tego co mówi nam rząd, jeśli pojawią się choćby najmniejsze szczeliny, przez które mogą wedrzeć się jakiekolwiek wątpliwości.

"JFK" kanalizuje emocje widzów, zwłaszcza amerykanów, których śmierć prezydenta dotknęła najbardziej - strach, gniew, frustrację, niezrozumienie jakie ogarnęło ich serca. Gdy w państwie tak chlubiącym się wolnością i demokracją ginie prezydent w niejasnych okolicznościach, a wiele dokumentów odnośnie tej sprawy jest zatajanych przed społeczeństwem - coś tu jest nie tak z "rządami ludu". Taki film musiał powstać.

To chyba najlepszy film o teorii spiskowej, jaki widziałem. Fascynujący, posługujący się ogromem materiałów, ze zręcznie prowadzoną fabułą, dobrą grą aktorską i świetnie zrealizowany. Te 3 godziny zleciały mi aż za szybko. Nawet końcowe przemówienie Garrisona "zdało egzamin" - bałem się zbędnego patosu; gdy bohater zakończył swoje wystąpienie, nerwowo powtarzałem sobie w myślach "błagam, niech tylko nie biją brawa". Na szczęście Stone zaoszczędził nam wybuchu euforii spowodowanego nagłym przebudzeniem narodu.

ocenił(a) film na 6

Jak to nie popiera jakiejś strony? cały film jest pokazany w sposób sugerujący winę onych, którzy to robią się coraz więksi, razem z Prezydentem Jonhsonem ;)
Brakowało mi pod koniec tylko czapki z foli aluminiowej.

ocenił(a) film na 10
peruniec

Oczywiście. Co opinia to kolejna wersja. :) Ale przyznasz że temat jest niesamowicie fascynujący. Stone prowadził tu swoją osobistą batalię jako, że sam uczestniczył w wojnie w Wietnamie. Film sam w sobie to najlepszy przykład piękna kina jako sztuki. Wybitny pod każdym względem i genialnie zmontowany. Na podstawie montażu w tym filmie można napisać podręcznik jak dobrze i skutecznie zmontować film fabularny. Absolutnie szczytowe osiągnięcie.

ocenił(a) film na 6
werty36

Ja bym się kłócił, film się dłuży niemiłosiernie a i jakoś specjalnie wysoko nie jest oceniany.

ocenił(a) film na 8
peruniec

Zależy przez kogo oceniany.Przez widzów jak widać filmweb 7.7 na IMDB 8.0....To bardzo wysoko.Przez historyków owszem w większości krytycznie.Oliver Stone sam stwierdził że film nie jest wedle niego historyczny lecz zawiera wszystkie najpopularniejsze teorie.Jest to zlepek mniej lub bardziej realnych hipotez nakręcony w sposób rewelacyjny.Muzyka,zdjęcia montaż,aktorzy,reżyseria....7 nominacji do Oscara mówi wiele.

peruniec

Film zadaje pytanie, dla kurczaków chowu klatkowego, ktoś kto zadaje pytanie staje się szurem i foliarzem, bo najważniejsza i jedyna jest oficjalna wersja, którą przyjmują bezrefleksyjnie za prawdę objawioną.

ocenił(a) film na 6
czyzwinski

hmm czyli zero argumentów o czymkolwiek a w dodatku do komentarza sprzed 8lat do filmu którego w ogóle nie pamiętam. brawo za nekromancję

Sam film nie jest zły, ale moim zdaniem Costner położył swoją rolę... niektóre sceny zagrał tak sztucznie, jakby recytował kwestie... trochę mnie dziwią decyzje obsadowe, bo były tu bardzo dobre role drugo i trzecioplanowe, ale główny plan brzydko mówiąc dupy nie urywa... sztuczny prokurator, sztuczna żona, emocje zmieściłyby się w łyżeczce do herbaty

A co do zarzutów o epatowanie patriotyzmem, pacyfizmem, no mili Państwo, jak ktoś wybiera takie kino, tego reżysera, to chyba wie, na co się decyduje i jest gotowy na morze teorii spiskowych, krytykę wojny w Wietnamie i władz, a wszystko podlane troską o dobro narodu i walką o sprawiedliwość. Przemęczyłam się, bo to klasyk i jeden z ważniejszych filmów Stone'a, ale nie powiedziałabym, żeby odmienił moje życie, czy na tle tego typ filmów się szczególnie wyróżniał.

7/10, więcej nie jestem w stanie dać

ocenił(a) film na 8
tolerancja91

Costner "kładzie" prawie każdą rolę.

ocenił(a) film na 8

Świetnie napisane. Dziś ten film to już prawie klasyk, a na pewno najlepszy film tzw. "zaangażowany" i jeden z lepszych filmów z Costnerem. Ode mnie brawa.

nie staje po stronie a jednak pomija ciurkiem znaczace fakty ktore jak można zweryfikować zaistniały (tu nie padają te wątki sledztwa bo nie pasuja podważaja zamysł autora)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones